Добре дошли в нашата дентална практика!
Благодарим Ви за посещението на сайта на FAMILIA Dent, осигуряваща доказана приятелски настроена грижа за Вашите деца. Екипът на FAMILIA Dent работи усилено, за да осигури на Вашите деца приятно, забавно и комфортно преживяване в денталния кабинет при всяка визита. Отдадени да създаваме здрави и уверени усмивки Вярваме, че ранната дентална грижа може да осигури здрава усмивка за цял живот. За да сте сигурни, че Вашето дете расте със здрава усмивка ние предлагаме силанти, флуорна профилактика, цветни и естетични обтурации, лечение на временни и постоянни зъби, биологични методи на лечение и редовни прегледи, водене на лична медико-дентална документация. Използваме съвременни техники за анестезия, осигуряващи безболезнени и комфортни процедури за малките ни приятели. Вярваме в огромното значение на обучението на пациента и ще работим с Вашето дете индивидуално, за да сме уверени, че то разбира как да практикува добра орална хигиена ежедневно. Ранна ортодонтска грижа! Ранното ортодонтско лечение се занимава преимуществено с лицевия растеж и пробива на зъбите и обикновено понижава тежестта и честотата на ортодонтските проблеми през по-късните етапи от живота. Чрез индивидуален ортодонтски анализ и оценка ще определим дали е необходимо ортодонтско лечение. Ако такова не е необходимо за момента, Familia Dent ще продължи да проследява растежа и развитието на Вашето дете, за да бъде започнато лечение в най-подходящия момент, ако се налага. Във FAMILIA Dent нашата цел е да насочим детето Ви по пътя на красивата и здрава усмивка, която то да съумее да съхрани за цял живот. Ако искате детето Ви да усети разликата, която само компетентен, загрижен и създаващ приятелска атмосфера дентален екип може да осигури, моля свържете се с нас за уговорка на среща. |
Първо посещение:
С цел превенцията на денталните заболявания и правилното развитие на Вашите деца, препоръчваме първата среща на детето с денталния лекар да бъде осъществена до първия му рожден ден. Изключително важно е да се направи тази първа среща възможно най-позитивна и приятна. Искаме Вашето дете с удоволствие да се запознае с лекаря и екипа, за да чувства комфортно през цялото време. Една приятна, приятелска първа среща изгражда доверие в детето и осигурява положително отношение и по-лесно провеждане на следващите посещения. Детето трябва да знае, че лекарят и екипът му ще обяснят всичко, което предстои, в детайли и ще отговорят спокойно на всеки въпрос, който то иска да зададе. Децата трябва да бъдат окуражавани да обсъдят своите страхове и притеснения, за да могат те да бъдат адекватно преодолени с наша помощ и тази на родителите. Децата Ви няма да бъдат лъгани какво предстои да се случи, а ще им бъде обяснено по подходящ, приемлив за тях начин. Скъпи родители, избягвайте думи, които могат да причинят ненужен страх, като например "игла" или "машинка". Ние имаме опит в справянето с денталната тревожност и страхове и ще обясним на Вашите деца предстоящите процедури по положителен и възможно най-приятен начин, за да избегнем негативни чувства към лечението. Ще запишем денталната и медицинска история на Вашето дете (алергии, минали и настоящи заболявания, вредни навици и др.). Ще направим пълен и подробен преглед и ще обсъдим откритите находки с Вас. Ще обсъдим и значението на добрата профилактична програма (начин и честота на хранене, вид и консистенция на храната, хранене с шише и биберон- какви видове са подходящи, до каква възраст, вид и минерализация на питейната вода, флуорна профилактика, вредни навици, които могат да доведат до ортодонтски аномалии и как да се справите с тях; кога и как да започнете почистване на устната кухина и миене на зъбите, с какви средства и каква паста). Всички въпроси, които Ви вълнуват можете да задавате на д-р Титева, която ще се радва да отговори на всеки един от тях. Заповядайте и на консултация за бременни и майки. Вашето дете има нужда от индивидуални грижи и подход дори още преди да се е родило. :) |
Често срещани проблеми. Вредни навици. Спешни ситуации- как да реагираме?
- Зъбна болка- най-често се дължи на пулпит или периодонтит. Измийте добре зъбите и се постарайте да отстраните добре всякакви остатъци от храна и плака особено около и от причинния зъб, както и между зъбите. Помогнете на детето да изжабури, за да бъдат отстранени остатъците. Ако забележите подуване на венците и особено в областта на лицето, потърсете веднага Вашия стоматолог, ситуацията е спешна и се нуждае от незабавно третиране! Междувременно можете да приложите обезболяващо, подходящо за деца, антипиретик(ако има температура) - (ибупрофен) и студен компрес на мястото на подуването,но не забравяйте, че тези манупулации няма да решат проблема!
- ПОДУВАНЕ- най-честата причина е инфектиран зъб и абсцес(гнойна колекция). Това се случва, когато бактериалната инфекция, причиняваща дълбоките кариеси, се разпространи през зъба и корените до костта и след това в заобикалящите меки тъкани. Тази ситуация е опасна и СПЕШНА. Най-често се налага изписване на подходящ антибиотик и ако е възможно лечението да се проведе в амбулаторни условия първоначално отваряме зъба и почистваме зъба, за да осигурим отток на гнойта. Упойка не се поставя, понеже е неефективна за момента, заради биохимичните промени в засегнатата област. Зъбът е мъртъв и детето няма да има болка при работата върху него. Възможное да се наложи вадене на зъбчето. !!!!!!!Задължително се обадете на Вашия лекуващ лекар или посетете спешния кабинет в най-близката болница, ако детето има: треперене, температура или повръщане, подуване на лицето, особено в областта на окото, силно увеличено зачервяване, повдигане на пода на устата, затруднено преглъщане и дишане!!! Подобно състояние може да бъде животозастрашаващо!
- Прехапан език, устна или буза
- Счупен зъб- не подлагайте зъбчето на дразнения и незабавно потърсете професионална помощ с цел съхраняване виталитета (живота) на зъба
- Избит постоянен зъб- намерете зъбчето и незабавно потърсете помощ от дентален лекар, избитото зъбче можете да поставите в слюнка или физиологичен разтвор.
- Вероятно счупване на челюстта- в случай на подобна травма имобилизирайте долната челюст към горната като я вържете с помощта на кърпа или друг вид превръзка, така че устата да е затворена, което цели предпазване от разместване на фрагментите. Незабавно посетете спешен кабинет- орален или лицево-челюстен хирург (за гр. Варна- отделение по лицево-челюстна хирургия в МБАЛ "Света Марина")
- Кървене след падане на млечен зъб- вземете стерилна марля и притиснете или накарайте детето да притисне марлята със зъбки за 15 минути. Ако след това кървенето не е спряло и продължава потърсете Вашия зъболекар.
- Орална кандидоза (млечница)- появява се често при кърмачетата в периоди на понижен имунитет или дисбактериоза, поради прием на антибиотици. Лигавицата на устата побелява от колониите (изглеждат като бели налепи) на Candida albicans. Това състояние може да причини на детето Ви дискомфорт, болка, парене в устата и да бъде причина за отказ от храна и неспокоен сън. За подробно обяснение как да се справите с проблема- обадете ни се- ще Ви консултираме безплатно- нашата цел е децата да бъдат здрави!
- Вреден навик смучене на пръст- много често срещан естествен рефлекс, който успокоява бебетата и малките деца. Най-често се появява в периода на предстоящ пробив на фронталните зъби, като децата обикновено прекратяват смученето на пръстчето между 2 и 4 годишна възраст. Ако този вреден навик продължи и след пробива на временните зъби, то той може да стане причина за неправилен растеж на челюстите и неправилно подреждане на зъбите, дори детето да не е генетично предразположено. Ако забележите, че детето Ви смуче пръст( най-често се проявява при притеснение и по време на сън или докато заспива), говорете с Вашия зъболекар или ни се обадете за консултация. Ето някои насоки, с които да помогнете на Вашето дете да израсте този навик:
- Не се карайте и не натяквайте на детето, когато смуче пръста, а вместо това го похвалете, когато не го прави.
- Фокусирайте се върху елиминиране на причината за смучене на пръстчето- за децата този навик обикновено е средство за справяне със стреса или дискомфорта.
- Похвалете го , когато е успяло да се сдържи от вредния навик по време на труден период.
- Поставете лепенки на палеца ( най-често децата смучат този пръст) или ръкавички от груб вълнен плат без пръсти на ръцете (пришити за пижамката) през нощта. http://www.oralnaprofilaktika.bg/smuchene.pdf
- Биберон- залъгалка http://www.oralnaprofilaktika.bg/biberon.pdf
- Инфантилно гълтане- ако забележите, че детето Ви поставя език между зъбите и прави гримаси по време на гълтане, то най-вероятно не е преодоляло бебешкия начин на гълтане( инфантилното гълтане). При нормално гълтане детето (както и всички ние) поставяме върха на езика на небцето зад горните фронтални зъби, като зъбите са стиснати( устата е затворена). Ако забележите проблем с гълтането, незабавно потърсете консултация и помощ от зъболекаря Ви, понеже този вреден навик също води до ортодонтски аномалии(отваряне на захапката най-често) и неправилно развитие на челюстите и подреждане на зъбките, появяват се и нарушения в говора. Зъболекарят ще ви насочи какви упражнения да прави детето и миогимнастика, с помощта на които целенасочено се преодолява този вреден навик или ще предложи ортодонтско лечение с подходящ апарат.
- Дишане през устата- дишането през устата (често вечер) може да не е израз на вреден навик, но и на проблем с горните дихателни пътища ( например при изкривяване на носната преграда), което пречи на детето да диша нормално през нослето. Това води до промени и нарушения в растежа и развитието на лицевия скелет и незабавно трябва да се обърне внимание за установяване на причината за това състояние. Свържете се с Вашия стоматолог, който ще Ви насочи към специалист УНГ при необходимост или ще помогне за преодоляване на вредния навик.